A ramsdorfi Szent Walburga templom
Ramsdorf középkori történelméről nem sokat tudunk, egyfajta mezőváros lehetett, a XII. században biztosan volt papja, szóval alighanem temploma is.
A mostanit viszont később, csak a XV. század elején építették. Egy háromhajós ún. pszeudo-bazilika, eredetileg a torony nélkül. A "pszeudo"-jelző azt jelenti, hogy a templom szerkezeti felépítése alapvetően bazilika-jellegű (hogy ez mit is jelent, arról itt írtam bővebben), de a főhajónak nincs szabad falfelülete (és így persze ablakai se) a mellékhajók felett. Sok pszeudo-bazilikánál a tető egy síkban van a nyeregtől egészen a mellékhajókig, Ramsdorfban látunk ott egy törést.
A gótikus kor második felét azért felismerjük az ablakokon és a támpilléreken. Az egész épület alapvetően nem magas, így a mellékhajók ablakai sem azok, de arányosak.
Száz évvel később, 1513-ban épült a torony és hosszabbították meg a mellékhajókat a torony mellett. Ez, ahogy láthatjuk is, kissé aszimmetrikusra sikerült.
A belső térben is nagyjából azt találjuk, amire számítottunk, egyszerű gótikus elemeket. A csúcsíves szerkezet és a bordázott keresztboltozat (a mellékhajókban is) jól felismerhetően meghatározzák a gótikát.
A XX. század elején a város kinőtte a templomot. Úgy döntöttek, nem újat építenek, hanem a meglévőt bővítik ki. Ezért lebontották a körépkori szentélyt, építettek annak a helyére egy kereszthajót, és a kereszthajó mögé egy új, neogót szentélyt. Az eltérő színárnyalatú és állagú tégla jól felismerhetővé teszi, mely részek középkoriak, és hol kezdődik az 1912-ben emelt épületrész. De a modern rész illeszkedik a régihez, ha nem figyeljük kifejezetten, talán fel se tűnne az ötszáz év korkülönbség.
A templomot később még egyszer alaposan felújították, de ekkor már nem változtattak az épületen.