A mertlochi Szent Gangolf templom
Ha Ön nem tudja, ki volt Szent Gangolf, ne bánja. Könnyen lehet, hogy nem is létezett, de, ha mégis, hát sok tanulságos nincs az életében.
Mai templomunk faluja, Mertloch, sem az a kimondott metropolisz, amit szégyellnie kellene annak, aki még nem hallott róla. Egy hangulatos település a Rajna és a Mosel által közbezárt területen, mára ezer fő fölé nőtt a lakossága, a középkorban inkább csak pártucat házból állt.
Első emítése a X. század végéről való, és Szent Gangolf tiszteletére emelt temploma sem lehet ennél sokkal fiatalabb. A fenti képeken fehérre vakolt részről beszélünk, egy román stílusú, háromhajós bazilika, a korszaknak megfelelően. A mellékhajók ablakaik eredetileg sokkal kisebbek voltak. A belső térben is a tipikus bazilika-formát ismerjük fel, boltívekkel. A főhajót eredetileg lapos famennyezet fedte.
Mertlochban komoly háborúk nem dúltak, és a természeti csapások is megkímélték az épületet. Így aztán nyolc-kilencszáz éven át az egyetlen jelentős változás a keresztelőkápolna hozzáépítése volt: a második kép bal oldalán, a mellékhajó toronnyal ellentétes végén látható, gótikus ablakokkal felszerelt mellékpületről van szó, ez ténylegesen a gótikus korban épült.
1879-ben két komoly változást is eszközöltek a templomon. Ahogy azt sok román kori bazilikánál láthattuk, ennek se volt eredetileg tornya. A XIX. században viszont már egy falusi templom torony nélkül kellemetlen volt, így építettek hozzá egy tornyot. De legalább a stílust illetően hűek maradtak az eredetihez, ha nem tudnánk, és, ha a vakolat hiánya nem hívná fel rá a figyelmünket, talán észre se vennénk, hogy nem eredeti, hanem egy neoromán bővítés.
A főhajó mennyezetét is ekkor építették át keresztboltozatosra, ez is jól illik a román korhoz.
Ezután már csak egy jelentősebb felújítást ejtettek meg az épületen a huszadik században. A korszak építészetét jól ismerőknek talán feltűnhet, hogy a torony és a keresztboltozat nem illik az ezredforduló környékéhez, de kicsit később, az érett román korban akár készülhettek is volna ilyenek. Minden más pedig valóban román (ill. a keresztelőkápolna gótikus) kori. A templomot mind a mai napig a katolikus egyház használja.