A leuri régi templom
Leur egy kis falu Hollandia középső részén, a Maas és a Waal folyók közti sávban (ez utóbbi a Rajna egy hollandiai ága). Valamivel több, mint száz lakosa van, és történelmileg sem volt soha lényegesen nagyobb.
A faluban valamikor a XI. század környékén épülhetett egy fatemplom, ezzel mindent le is írtam, amit erről az épületről tudunk. A helyére épített román stílusú templom története is homályba vész, de ez legalább részben még megvan, ami segít az értelmezésben.
Későn, a XII. század második felében, vagy akár a XIII. században épülhetett, megfelelő kövek hiányában, ahogy az Alsó-Rajna-vidéken általában, itt is téglából építkeztek. A templomot eredetileg Szűz Mária tiszteletére szentelték, a reformáció után már csak egyszerűen falusi templomként, vagy régi templomként emlegetik - és leginkább egyszerűen "templom"-ként, hiszen a faluban nincs másik.
A torony tán száz évvel is későbbi, és nem sok építészeti fejlődést mutat az épület fő részéhez képest, konkrétan a gótika még ekkor sem ért el ide, falura, amikor a rajnai nagyvárosokban már épültek a gótikus székesegyházak. A csúcsos toronysisak természetesen lényegesen fiatalabb.
A szentély eredetileg minden bizonnyal egyszerű, félköríves lezárású lehetett, sokkal több ma már nem tudható róla. A XVI. század elején átalakították gótikussá. Amit látunk az egyfelől követi a gótika szabályait, másfelől a tégla használata, ahogy ezt sok más helyen is láttuk, lekorlátozta a lehetőségeket.
Az ablakok, bár csúcsívesek, csak a támpillérek közti terület felét fedik le, emiatt az egész jóval kevésbé légies hatású, és belül is kevésbé világos, mint ahol merészebben, még nagyobb ablakokkal tudtak építkezni. Bár a román főhajóhoz képest a különbség így is szembetűnő.
Leurt elkerülték a történelem viharai, a templom ötszáz éve lényegében változatlanul áll a falu szélén. A huszadik században kapott egy átfogó felújítást, így ma jó állapotban van az épület.